Od 1 września 2005 roku w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Pułtusku jest prowadzona innowacja pedagogiczna - „Nauczanie języka angielskiego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii”. Uczniowie klas lingwistycznych realizują rozszerzony program nauczania łączący treści z języka angielskiego i informatyki w celu uzupełniania i utrwalania materiału leksykalnego i gramatycznego oraz rozwijania sprawności językowych.

Nauka w klasie lingwistycznej to także poznawanie kultury i historii krajów anglojęzycznych.  Tradycją w naszej szkole stała się prezentacja talentów językowych i artystycznych uczniów klas II lingwistycznych na forum szkoły – co roku uczniowie prezentują wybraną przez siebie sztukę w języku angielskim. Do tej pory przygotowaliśmy następujące spektakle: Hamlet, Romeo i Julia, Wesołe Kumoszki z Windsoru, Poskromienie Złośnicy, Duch z Canterville, Sen Nocy Letniej, Wiele Hałasu o Nic, musical Grease.

Uczniowie podczas zajęć opracowują tematyczne blogi po angielsku, wykonują interdyscyplinarne projekty, przygotowują prezentacje multimedialne, ulotki, broszury, reklamy, przeprowadzają ankiety na ciekawe tematy.

Metody i formy pracy wykorzystywane na zajęciach podnoszą motywację uczniów      do nauki języka angielskiego oraz istotnie wpływają na osiągane przez uczniów sukcesy        w konkursach językowych oraz na egzaminie gimnazjalnym.

W bieżącym roku szkolnym w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Pułtusku rozpoczęto realizację innowacji pedagogicznej z języka angielskiego.

Celem programu jest nauczanie języka angielskiego z wykorzystaniem technik multimedialnych, które stanowią cenne źródło informacji i  są pomocne w nauce języków obcych.

Obecnie program jest  realizowany w klasie 4 d, liczącej 26  uczniów, którzy  kontynuują naukę języka angielskiego i posiadają co najmniej podstawowe umiejętności z zakresu obsługi komputera.

Zajęcia prowadzone są w wymiarze 4 godzin tygodniowo z podziałem na grupy, podczas których uczniowie poszerzają zasób leksykalny i gramatyczny oraz wzbogacają swoją wiedzę na temat kultury, historii i obyczajów krajów anglojęzycznych.  Założeniem programu jest  zapoznanie uczniów klas IV z możliwościami  wykorzystania komputera, Internetu, tablicy interaktywnej do doskonalenia umiejętności językowych.

Od klasy VI zajęcia prowadzone będą w wymiarze 5 godzin tygodniowo, w tym 4 godziny języka angielskiego i 1 godziny łączącej naukę języka z wykorzystaniem komputera, tablicy multimedialnej i Internetu. Uczniowie będą doskonalić swoje zdolności językowe poprzez rozwiązywanie quizów interaktywnych o różnym poziomie zaawansowania, gry i zabawy interaktywne, wykonywanie projektów multimedialnych, poszerzanie wiedzy na temat kultury i historii krajów anglojęzycznych.

Innowacja jest również realizowana w ramach zajęć dodatkowych w klasach VII. Zajęcia prowadzone są w grupach międzyoddziałowych w wymiarze 2 godzin w tygodniu.

Beata Hejne

Renata Płochocka-Wilk