W słoneczny, czwartkowy poranek 19 października 2017 r. klasa III b wraz z wychowawcą i rodzicami pojechała na wycieczkę śladami bohaterów lektury "Kamienie na Szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Wyjazd przybliżył uczestnikom zarówno najważniejsze wydarzenia z życia Zośki, Rudego i Alka, jak również obraz życia w okupowanej Warszawie.

Uczniowie zwiedzili, m.in.:

• Liceum im. Stefana Batorego, szkołę od której chodzili bohaterowieksiążki i gdzie rodziły się ich wspólne przyjaźnie,
  • Mauzoleum Walki i Męczeństwa - Aleja Szucha, dawna siedziba Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Rudy,
  • miejsca związane z książką „Kamienie na szaniec” oraz akcjami Małego Sabotażu, m.in.: Pomnik Lotnika, pomnik Mikołaja Kopernika
  • Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy i gdzie młodzież mogła usłyszeć opowieści o życiu w najstraszniejszym warszawskim więzieniu, a także zobaczyć pierwsze wydanie książki „Kamienie na szaniec”
  • Cmentarz Powązki Wojskowe- miejsce zadumy i oddania hołdu tym młodym ludziom, którzy z narażeniem życia walczyli z okupantem. To tutaj w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki Zośka, Alek i Rudy, ale też ich koledzy, a także autor książki Aleksander Kamiński.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Szkoły, Rodzicom  oraz przewodnikowi p. Sebastianowi
 za piękną lekcję historii.

Uczniowie klasy III b wraz z wychowawcą