W dniach 11 – 12 kwietnia 2018r. w pułtuskiej „Czwórce” po raz dziewiąty rozegrano Międzynarodowy Turniej Koszykówki dla młodzieży polskiej i polonijnej (chłopców) POLBASKET 2018.

W turnieju wzięli udział uczniowie wszystkich pułtuskich szkół podstawowych oraz goście z Litwy (2 reprezentacje: Szkoła Sportowa Rejonu Wileńskiego i Gimnazjum w Jaszunach), Białorusi (drużyna Sokoła – Grodno) oraz Ukrainy (Szkoła nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie). Nasi goście to młodzież pochodzenia polskiego ucząca się w polskich szkołach na Litwie, Ukrainie i w Białorusi.

Turniej został zorganizowany przez: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Ministerstwo Sportu i Turystyki RP, Burmistrza Miasta Pułtusk i Publiczną Szkołę Podstawową nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku.

Klasyfikacja generalna turnieju przedstawia się następująco:

I miejsce – Sokół - Grodno - Białoruś (BLR) – puchar Ministra Henryka Kowalczyka

II miejsce – Gimnazjum w Jaszunach na Litwie (LT)– puchar Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

III miejsce – Szkoła Sportowa Rejonu Wileńskiego – Litwa (LT) – puchar Burmistrza Miasta Pułtusk

IV – Szkoła nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie (UA)

V – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. I. Szewińskiej w Pułtusku (PL)

VI - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. K. Potockiej w Pułtusku (PL)

VII – Zespół Szkół nr 2 w Pułtusku (PL)

VIII – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. T. Kościuszki w Pułtusku (PL)

W czasie rozgrywania turnieju prowadzona była klasyfikacja na „najlepszego zawodnika” oraz „króla strzelców za 3 punkty”.

Najlepszym zawodnikiem okazał się Ilia Kurpik - Sokół - Grodno Białoruś (BLR).

Królem strzelców za 3 punkty został Aurimas Bosakas - Szkoła Sportowa Rejonu Wileńskiego – Litwa (LT).

Gratulacje wszystkim zawodnikom, a szczególnie zwycięzcom złożyła Dorota Subda – Burmistrz Pułtuska wraz z Dyrektorem PSP nr 4 w Pułtusku – Krzysztofem Łachmańskim i Dyrektorem Domu Polonii w Pułtusku – Michałem Kisielem.

Statuetki dla najlepszego zawodnika i króla strzelców za 3 punkty ufundowali: Krzysztof Łachmański – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku oraz Michał Kisiel – Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku.

Ponadto zawodnikom zwycięskich drużyn wręczono złote, srebrne i brązowe medale.